SİYATİK

OSTEOPAT NEdir

 Dördüncü ve beşinci bel omurları(L4-L5), beşinci bel ve birinci sacral omur(L5-S1) arasından çıkan, buradan topuklara kadar uzanan "siyatik" adı verilen sinirde görülen ağrılı bir hastalıktır. Siyatik ağrısı kendisini iki şekilde belli eder: Ya devamlı hafif bir ağrıdır ya da arada bir gelen şiddetli ağrıdır. Ağrılar, siyatik siniri boyunca, kalçadan topuğa kadar uzanır. Yürüdükçe ve ayakta fazla kaldıkça artar. Sabah ilk kalkışta yada uzun oturduktan sonra ilk kalkış anında sert ve bıçak saplar tarzda ağrılar siyatik ağrısı değildir.
   Siyatik ağrısı, bazen "bel fıtığı" ile karıştırılmaktadır. Ağrının siyatik sinirinden kaynaklandığını anlamak için hasta sırt üstü yatırılır. Bacak gergin bir halde iken yavaş yavaş yukarı kaldırılır. Bu sırada uyluğun arka yüzünde bacağa hatta ayağa kadar uzanan kasıntılı bir ağrı duyuluyor ise siyatik şüphesi kesinleşir. Bacak ne kadar yukarı kaldırılırsa, ağrı o derece şiddetli olur. 
    Üst bacağın arka kısmı, arka bacağın dış tarafı ve siyatik siniri boyunca yayılan ağrıya siyatik denir. Ağrı, bazen birdenbire gelir. Bazen de yavaş yavaş ilerler. Otururken, kalkarken, uzanırken hareketler zorlukla yapılır. Belkemiğinin aşağı bölgesi, hassastır. Ağrılar yürürken, öksürürken ve gerinirken daha da artar. Halk arasında sinir romatizması da denir. Nedeni, omurlar arasında kıkırdak disklerin yerinden oynaması, yani disk kayması, omurganın alt bölümünün iltihaplanmış veya zedelenmiş olması, dizkapağı iltihabı veya sinir iltihabıdır. Tedavinin ilk şartı yatak istirahatidir. Ayrıca uygun şekilde pozisyon vermeli.
   Siyatik rahatsızlığında, belden başlayan ve arka kısımda aşağılara inerek bacaklara kadar (nadiren ayaklara da) vuran ağrılar meydana gelir. Ağrı genelde acı, yanma veya soğukluk hissine neden olur. Başlangıçtan sonra rahatsızlık derece derce ilerler, geceleri ağırlaşır, ve hareket etmekle tekrarlayabilir. Siyatik rahatsızlığında; etkilenen bacakta karıncalanma, hissizlik ve kas güçsüzlüğü görülebilir.

        SİYATİK SEBEPLERİ:
Sinir sistemi yada organ rahatsızlıkları
Omurga kireçlenmesi 
Omurga tümörleri ,bazı iç organ tümörleri
Bel fıtıkları 
Omurga enfeksiyonları 
Doğumdan gelen bazı rahatsızlıklar 
Omurganın alt kısımlarında meydana gelen kırık, çıkık ve zedelenmeler 
Leğen kemiklerinde veya bu bölgeye yakın organlarda hasarlanmalar 
Gut, şeker hastalığı, bazı sinir tahriş edici ilaçların siyatik siniri çevresine enjekte edilmesi 

    Bu tür problemlerde biz merkez olarak bütüncül düşünüyor ve oluşum nedenlerine yönelik uygulamaları tercih ediyoruz.