CRANİO-SACRAL OSTEOPATİ

OSTEOPAT NEdir

             

                    CRANİO-SACRAL OSTEOPATİ

    İnsan vücudu karmaşık bir yapıya sahiptir ve geçmişteki olaylar veya travmalar vücutta izler veya işaretler bırakabilir anlayışına sahiptir. Örneğin doğum sırasında meydana gelen kafasındaki dengesizlik yüzünden sütür sorunları, sinirlerin tahribata uğraması nedeniyle yeni doğmuş bir bebekte mide bulantısı görülebilir. Uzun vadede skolyoz, kifoz ve lordoz sorunu yaratabilir. Eski bir yaralanmadan veya ani bir hareketten sonra sırt ağrısı oluşabilir. Liste bu şekilde uzar gider. Osteopati diğer fiziksel tıp modelleri ve yöntemleri ile bazı benzerliklere sahiptir. Fizyoterapi, yoga, ve güç alıştırmalarındakine benzer egzersizler ve esnemeler osteopatide de vardır. Nefes almak önemlidir. Bazı teknikler masajınkiyle de benzerlikler gösterir. Optimal işlevlerin yerine getirilmesi ve acıyı azaltmak için vücut dengesinin sağlanmasına yardım etmek amaçtır ve böylece iyileşme oluşur. Vücudumuzun kendini yenileme ve iyileşmesi şaşırtıcı şekilde doğrudur.

Carnio-Sacral terapi; osteopatinin bir çeşididir. Tıp okullarıyla ilk kez tanıştırılmasına rağmen uzun yıllardır gelişmiş araştırmalar yapıldı. Oldukça kibar bir yöntem olmasına rağmen çok güçlü ve etkilidir. Cranial Osteopati yüz ve başın da dahil olduğu, bütün vücutta var olduğu kabul edilen hareket ve ritim sistemidir. Yüz ve kafasında var olan eklemler bu hareketlere izin verirler. Bu hareket dakikada 8-10 arası olup, çocuklarda bu sayı fazla, yaşlılarda ise daha az olabilir. Travma ve hastalık modellerinin yerleşmesine ve düzeltilmesine izin veren yine aynı hareket sistemidir.

İlk önceleri, osteopatların uygulamaları oldukça hafife alınmıştı. Şimdi yapılan birçok ameliyat ve anatomik gözlemle, sadece baş ve yüzde bulunan ritmik hareketlerin varlığı değil, onların vücut sağlığı ve işlevlerin merkezi olduğu anlaşıldı. Cranial Osteopati vücudun şifa bulmasına yardım eder. Kısaca, düşüncenin, vücudun ve ruhun iyileşmesine çok büyük katkıları olduğu görülmüştür.